Strona główna Kultura Ghana – wystawa fotografii i malarstwa

Ghana – wystawa fotografii i malarstwa

Ghana nad wodą. Fot. Wojciech Zaremba
Ghana nad wodą. Fot. Wojciech Zaremba

W Centrum Kultury Wilanów zagości wystawa fotografii  Wojciecha  Zaremby oraz malarstwa ghańskiego artysty Tony T. Blanskona.

Serwis Warszawa.pl objął wystawę swym patronatem.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października 2023 r.
Ekspozycję będzie można oglądać do 29 października 2023 r..

 • Centrum Kultury Wilanów
  Galeria Taras Sztuki
  ul. Kolegiacka 3
 • Rozpoczęcie wernisażu
  10 października 2023 r.
  godzina 18:30
  (III piętro)
 • Wystawa będzie czynna
  w godzinach:
  pn. 09:00-15:30
  wt. 14:00-18:30
  śr. 09:00 – 16:00
  cz. 09:00-15:30
  pt. 14:00-16:30
  sob.-niedz. – cały dzień z wyłączeniem zapowiadanych wcześniej wydarzeń.

Podczas wernisażu autor zdjęć opowie, jak to się stało, że kilka lat temu przeniósł się do Ghany, gdzie obecnie spędza połowę czasu z całego roku. Skąd pomysł na fotografowanie tamtejszego codziennego życia, skąd jego zacięcie dokumentalisty, co jest dla niego urzekającego w Czarnym Lądzie. Pokaże też film dokumentujący tamtejsze zwyczaje i obrządki. Fotografiom towarzyszyć będzie malarstwo ghańskiego artysty Tony T. Blanskona.

Ghana nad jeziorem Volta, Fot. Wojciech Zaremba
Ghana nad jeziorem Volta

Jak pisze Kinga Chmielewska:

Wojciech Zaremba to wyjątkowo utalentowany fotograf, którego prace urzekają widzów niezwykłą perspektywą i głęboką narracją. Z dbałością o szczegóły i zrozumieniem światła artysta rejestruje chwile, które wykraczają poza zwyczajność, zapraszając nas do spojrzenia na świat przez jego obiektyw.
Afryka dla Niego od zawsze była zjawiskiem fascynującym, i uwielbianym. Każde zdjęcie jest nową historią, kolejną rozmową o Afryce, jej mieszkańcach i ich życiu.
W przedstawionych pracach odkrywamy prawdziwą Afrykę i prawdziwą Ghanę, Ghanę bez cenzury, Ghanę zwykłych, prostych ludzi, rybaków, handlarzy, robotników na  plantacjach, bawiących się dzieci. Fotografie są szczere, życie pokazane w nich  zwyczajne  rzeczywistość nieskomplikowana, tradycja przeplata się z nowym światem nieubłaganie wtrącającym się w tamtejsze spokojne życie.
Wojciech Zaremba w sposób mistrzowski potrafi uchwycić ulotne chwile, które często pozostają niezauważone. Jego kadry to spontaniczność i autentyczność, potrafią  przenieść widza w samo serce sceny. Niezależnie od tego, czy jest to radosny śmiech  bawiących się dzieci, czy cicha kontemplacja samotnej postaci, fotografie mają niezwykłą zdolność wywoływania u widza silnych emocji. Oglądając Afrykę oczami fotografa  możemy poczuć zapach morza i lokalnych przypraw, poczuć ciepło promieni słonecznych i chłód morskiej bryzy.
Przez swój obiektyw Zaremba bada tematy tożsamości, więzi międzyludzkich i piękna codziennego życia. Jego zdjęcia napominają, by zwolnić tempo i docenić otaczający nas  świat, zachęcając do odnajdywania piękna w najprostszych chwilach. Jego prace są  prawdziwym świadectwem siły fotografii jako medium do opowiadania historii i  wywoływania emocji.

Jeden z najlepszych jeźdźców, Tony Teteh Blankson, akryl na płótnie, 142 × 90,5 cm
Tony Teteh Blankson, akryl na płótnie, 142 × 90,5 cm
Tony Teteh Blankson przy pracy, fot. Wojciech Zaremba
przy pracy

Tony Teteh Blankson to wizjonerski artysta, którego prace przekraczają granice i urzekają odbiorców wyjątkową mieszanką kreatywności, kolorów i emocji. Bujna wy- obraźnia artysty zabiera nas w niezwykłą afrykańską podróż.
Sztuka Blanksona jest głęboko zakorzeniona w jego osobistych doświadczeniach i dziedzictwie kulturowym Ghany. Artysta szczególną uwagę zwraca na kontakt z naturą, tak niezwykłą w jego kraju. W pełnej ekspresji barw ukazuje urok Ghany, jej zwykłych mieszkańców i piękno zawarte w prostocie, która ich otacza. Czerpiąc inspiracje z afrykańskich korzeni artysta tworzy unikalną fuzję współczesnej i tradycyjnej estetyki, która dodając głębi i bogactwa sztuce, służy jako celebracja jej kultury.
Jednym z najbardziej uderzających aspektów prac Blanksona jest zdolność przekazywania poprzez obrazy szerokiej gamy emocji. Wizualnie Blankson zachwyca kolorami, jego prace są niezwykle ekspresyjne, paleta barw szeroka, kolory żywe i jasne, przykuwające uwagę swoją radością i intensywnością. Każde pociągnięcie pędzla i wybór koloru są starannie przemyślane, dzięki czemu powstają prace, które wywołują radość, melancholię, podziw lub introspekcję a sztuka staje się lustrem, przez które możemy zgłębiać własne emocje i doświadczenia.
Świat przedstawiany przez Blanksona przypomina, że w otaczającej nas rzeczywistości zawsze jest więcej piękna do odkrycia i docenienia, a sam Blankson jest artystą, którego talent i pasja błyszczą w każdym pociągnięciu pędzla. Jego umiejętność uchwycenia istoty tematów, przekazywania emocji i celebrowania dziedzictwa kulturowego czyni go naprawdę wyjątkowym artystą, który poprzez swoją sztukę zaprasza nas w wizualną podróż tak urzekającą jak i prowokująca do myślenia.