Strona główna Aktualności Dyskusje o zmianie ustroju sądów

Dyskusje o zmianie ustroju sądów

„Prawa obywatela” – tak się nazywa wspólny projekt Instytutu Rozwoju Warszawy i Kancelarii „Świeca i Wspólnicy”. W ramach akcji organizowane będą debaty i spotkania, na których mieszkańcy Warszawy będą mogli zapoznać się z negatywnymi skutkami wprowadzonej ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Pierwsze spotkania odbędą się w październiku. Będzie na nie mógł przyjść każdy, kto interesuje się zmianami w polskim prawie i chce dowiedzieć się, w jaki sposób zmiany w sądownictwie mogą dotknąć jego osobiście. Na wszystkie konferencje będzie wstęp wolny, a informacja o nich będzie pojawiała się na stronach Instytutu oraz Kancelarii oraz w mediach społecznościowych.

– Instytut Rozwoju Warszawy organizuje tę akcję, ponieważ traktuje rozwój jako coś szerszego niż tylko budowę kolejnych inwestycji i poprawę infrastruktury – tłumaczy prezes IRW Jacek Wojciechowicz. – Rozwój nie może być kompletny bez dobrej edukacji, kultury czy świadomości prawnej społeczeństwa. Dodatkowo zmiany w polskim prawie mogą w znacznym stopniu ograniczyć faktyczny rozwój. Inwestorzy nie będą zainteresowani działalnością w kraju o niestabilnym systemie prawnym.

Organizatorzy przekonują, że w demokratycznym państwie prawa każdemu winno być zagwarantowane prawo do rozpoznania sprawy przez bezstronny, niezależny i niezawisły sąd. Aktualne brzmienie ustawy o ustroju sądów powszechnych gwarancji tych obywatelowi niestety nie daje.

Jak tłumaczą specjaliści, zmiany w ustawie m.in. przyznają ministrowi sprawiedliwości większe możliwości odwołania osoby piastującej funkcję prezesa lub wiceprezesa sądu w trakcie trwania kadencji.

– Jeżeli zatem wpływom politycznym podlegać będą sami prezesi sądów, którzy ze swoich działań rozliczani są przez ministra sprawiedliwości, wysoce uzasadniona jest obawa wywierania przez nich wpływów politycznych na sędziach szeregowych. Zagrożona jest bezstronność i niezależność sędziów – tłumaczy Jacek Świeca z kancelarii prawnej „Świeca i Wspólnicy”. – Niesie to ze sobą istotne konsekwencje dla obywateli, w których sprawach mogą kiedykolwiek pojawić się pośrednio lub bezpośrednio wątki polityczne. Można obawiać się, że mechanizmy zostaną zastosowane w sprawie obywatela przeciwko politykowi np. dotyczącej tak przyziemnej kwestii jak kolizja drogowa – dodaje.

Pierwsza konferencja odbędzie się 10 października w Centrum Prasowym Foksal przy ul. Foksal 3/5. Udział wezmą: dr hab. prof. UW Marcin Matczak, doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie teorii prawa, prezes IRW Jacek Wojciechowicz i Jacek Świeca z kancelarii „Świeca i Wspólnicy”.